Itt választ kaphatsz azokra a kérdésekre, amelyek a színtévesztéssel kapcsolatosan a leggyakrabban felmerülnek.
A színtévesztés, melyre a köznyelvben hibásan színvakságként is hivatkoznak, egy színlátásbeli rendellenesség. A színtévesztéssel élőknek a mindennapi életben kihívást jelent egyes színek megkülönböztetése és megnevezése.
A tudomány jelen állása szerint nincs gyógymód a színtévesztésre, ugyanakkor léteznek olyan lencsék, amelyek segítik a színtévesztőket. Ilyenkor nem magát a színtévesztést gyógyítjuk, hanem a lencsék segítségével a színérzékelést javítjuk.
A színtévesztést elsősorban genetikai tényezők okozzák és a szülőktől öröklődik. Bizonyos esetekben egészségügyi állapotok vagy gyógyszerek miatt is kialakulhat.
Színtévesztésről akkor beszélünk, amikor a szem bizonyos fotoreceptor sejtjeinek hullámhossz-érzékenységei a kelleténél jobban átfedik egymást. Ez a fokozott átfedés azt eredményezi, hogy sok színt nem lehet megkülönböztetni egymástól.
Protán színtévesztőknél a vörös színt érzékelő fotoreceptorsejt a hibás, míg deután színtévesztők esetén a zöld színt érzékelő receptor.
A színtévesztés viszonylag gyakori probléma, amely világszerte emberek millióit érinti. Az észak-európai származású férfiak megközelítőleg 8%-a, míg a nők körülbelül 0,5%-a színtévesztő. Világviszonylatban ez nagyjából az Egyesült Államok teljes lakosságának felel meg. Magyarországon kb. 400 000 színtévesztő van. A különböző népességcsoportokban eltérő az előfordulási gyakorisága.
A színtévesztők megváltozott színérzékeléssel látják a világot.
A legtöbb színtévesztő embernek vörös-zöld típusú színtévesztése van. Ez azt jelenti, hogy nehézségeik vannak a színek megkülönböztetésében és megnevezésében, különösen a sárga, a narancssárga, a vörös, a zöld és a barna színárnyalatok esetében. Ez jelentősen megnehezíti bizonyos, színekkel kapcsolatos feladatok elvégzését, az öltözködéstől kezdve, a tájékozódáson, térképek olvasásán át, egészen a gyümölcsszedésig.
A színtévesztés diagnosztizálása színlátásvizsgálatokkal történik, például Ishihara-teszttel vagy Farnsworth-Munsell tesztek útján. Ezeket szemészek, optometristák vagy gyermekorvosok végzik. A színtévesztés diagnosztizálása kulcsfontosságú annak biztosítása érdekében, hogy az érintettek színlátását mielőbb javítani lehessen – a korai felismerés tehát kiemelten fontos.
A COLORON színlátást javító lencsék a látható fénytartományt szűrik, bizonyos hullámhosszokon. Ezzel a módszerrel a színmegkülönböztetés és – hosszútávon – a színmegnevezés is hatékonyan javítható. A rövidtávon (10-15 percen át) tapasztalt, egységesnek tűnő színárnyalathoz az adaptáció segítségével hamar hozzászokunk, a világ pedig színesebbé válik, mint valaha.
Az emberi agy a világról alkotott információk 90%-át a látásból szerzi, amelyhez elengedhetetlen a színek észlelése. A szín azonban sokkal több, mint pusztán vizuális információ: döntő szerepet játszik az életünkben. A színekkel üzenünk egymásnak, kapcsolódunk egymáshoz, használjuk őket a mindennapjaink során… a színektől lesz igazán szép a világ.
Fontos, hogy értelmezni tudjuk a tankönyvekben, grafikonokon és diagramokon található színkódolt információkat.
Helyes színlátással az információk kiemelésére vagy rendszerezésére használt színek megkülönböztethetővé, a színalapú oktatási anyagok (például térképek, diagramok) pedig értelmezhetővé válnak.
Számos olyan szakma, munkakör és foglalkozás létezik, amely megköveteli a pontos színlátást. Többek között ilyen minden járművezetést igénylő tevékenység, de ide sorolható még – a teljesség igénye nélkül – a fényképészek, grafikusok, húsfeldolgozók, elektrotechnikai műszerészek, villanyszerelők, kozmetikusok, fodrászok, raktárosok, szobafestők, mezőgazdasági szakemberek, pályamunkások és légiforgalmi irányítók munkája is.
A színek látása nemcsak a jogosítvány megszerzéséhez szükséges: színek segítségével tudjuk értelmezni a térképeket, a turistajelzéseket, a közlekedési lámpákat, a közúti jelzéseket és más figyelmeztető jeleket.
A színek segítségével olyan mindennapi tevékenységek is sokkal könnyebbé válnak, mint például egy szelet hús megfelelő átsütése, a cseresznyék leszüretelése, a zoknik összepárosítása, az öltözködés vagy egy focimeccsen a csapatok mezének megkülönböztetése.
Megfesteni a világot, akár a próza vagy a vers nyelvével, akár festékkel és ecsettel, akár egy fénykép elkattintásával, még helyes színlátással is igazi művészet. Kétségtelen, hogy alkotni bárhogy lehet. De az is biztos, hogy ha az alkotás célja a valóság minél pontosabb műbe foglalása, a színek helyes látása nélkül ez kevéssé sikerülhet.
A ruha teszi az embert? Talán nem is teljesen igaz az ismert szólás, mindenesetre tény és való, hogy az udvariasság, a figyelem, a kedvesség és a humor mellett az öltözködés tudattalanul is jelen van minden emberi kapcsolatban, az első benyomástól kezdve az interakció befejezéséig.
Ahhoz, hogy elkerüljük a ruhaválasztással kapcsolatos lehetséges félreértéseket, nagyon fontos, hogy a színeket helyesen lássuk.
Mindenkinek felemelő élmény lehet egy őszi kirándulás az ezer színben pompázó októberi erdőben, egy áprilisi séta a parkban, a nyíló virágok között, egy idegen város tarka bazársorai között bámészkodni, vagy épp beleveszni egy tengerparti naplemente narancsos színkavalkádjába… Az élmény igazán teljes viszont csak helyes színlátással lesz.
A fentiek segítségével, vagyis az öltözködéssel, tájékozódással, a mindennapok nehézségeinek könnyed megoldásával elkerülhető a színtévesztésből fakadó esetleges frusztráció és különbözőségérzés. Ez a mindenkinél érzékeny terület gyermek- vagy serdülőkorban kifejezetten hangsúlyos lehet: a kirekesztettség megélését, a folyamatos bizonytalanságot nagyon fontos, hogy helyén kezeljük és lehetőség szerint megoldjuk.
Ha azt gyanítod, hogy gyermeked színtévesztésben szenved, vagy a színlátási nehézségek jeleit észleled, fordulj egészségügyi szakemberhez vizsgálat céljából, és végezd el ingyenes online tesztünket.
A gyermekorvosok és a szemspecialisták a színtévesztést olyan színlátásvizsgálatokkal diagnosztizálhatják, mint az Ishihara-teszt vagy a Farnsworth-Munsell teszt. Ezek a tesztek segítenek meghatározni a színtévesztés típusát és súlyosságát.